2023 Yılı Seçimleri Pazarın Önemli Bir Belirleyicisi Olacak
Posted in Haber

Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış Operasyonları Grup Müdürü Murat Kızıltan, geçtiğimiz yılın pazarına en büyük etkiyi global düzeyde ortaya çıkan ve etkisini yılın ikinci yarısından itibaren daha fazla hissettiren yarı iletken tedarik sorununun yaptığını söyledi. “Bu yıl ise yarı iletken sorunu geçtiğimiz seneye göre nispeten olumlu yönde gelişti” diyen Kızıltan, tüm olumlu gelişmelere rağmen bu alandaki sorunların tam anlamıyla çözülemediğine dikkat çekti. Kızıltan, bir diğer önemli konunun ise enerji ve hammadde fiyatlarında yaşanan artışların tüm dünyada üretim maliyetlerini etkilemesi olduğunu söyledi.

Tüm bu faktörlere rağmen 2022 yılı pazar hacminin olumlu yönde geliştiğini kaydeden Kızıltan, “2022’nin, 2016 yılındaki Euro 6 motorlu araçlara geçiş sonrası ülkemizdeki en yüksek pazar hacmiyle kapanacağını öngörüyoruz. 2022 yılında karşımıza çıkan rakamlara bakacak olursak; Ocak-Ekim döneminde ağır ticari araç grubunda ülkemiz üretimini yüzde 31 oranında artırmayı başardı. Geçen yılın Ocak-Ekim dönemine göre ağır ticari araç pazarı yüzde 19 artarken, kamyon üretimi ise yüzde 29 oranında artış gösterdi.

Ağır Ticari Araçlar Derneği’nin (TAİD) 2022 yılı Ocak-Ekim dönemi verilerine göre, 6 ton üzeri ağır ticari araç pazarı 2021’nin aynı dönemine göre yüzde 19 artarak toplam 28 bin 193 adet oldu.

Çekici satışları, 2022 yılı Ocak-Ekim döneminde geçen yıla göre yüzde 32 oranında artarak 17 bin 672 adet olurken, kamyon satışları da yüzde 3 oranında artarak 10 bin 521 adet oldu.” dedi.

İHRAÇ EDİLEN HER 10 KAMYONDAN 6’SINA İMZA ATTIK

Mercedes- Benz Türk’ün 2022 yılının ilk 10 aylık dönemindeki performansından da bahseden Kızıltan, şunları söyledi: “Türkiye ağır ticari araç endüstrisinin öncüsü olan şirketimiz, 2022 yılının ilk 10 aylık döneminde 19 bin 934 adet kamyon ve çekiciyi Aksaray Kamyon Fabrikası’nın üretim bantlarından indirdi. Bu araçların yaklaşık 10 bin 385 adedini Avrupa pazarına ihraç ettik. Bahsi geçen dönemde ürettiği her 2 kamyondan 1’ini ihraç eden firmamız, ülkemizden ihraç edilen her 10 kamyondan 6’sına imza attı. Mercedes-Benz Türk, böylece geçen yılın aynı dönemine göre ihraç ettiği kamyon ve çekici sayısını yüzde 25 oranında artırdı.

Yılın 10 ayında Türkiye iç pazarına 3.328 adet kamyon, 7 bin 312 adet de çekici olmak üzere toplam 10 bin 640 adet kamyon satışı gerçekleştirdik. Türkiye kamyon pazarında gelenekselleşen öncülüğümüzü 2022 yılında da pekiştiriyoruz. Geçtiğimiz yılın 10 aylık dönemine kıyasla satışlarımız yaklaşık yüzde 31 oranında arttı.”

 

KREDİYE ERİŞİMDEKİ ZORLUKLAR PİYASAYI ETKİLEYEBİLİR

Türkiye’nin seçim süreci ve buna bağlı tüketici hareketlerindeki gelişmelerin iç pazarın seyrinin önemli bir belirleyicisi olacağını kaydeden Kızıltan, firmaların krediye erişiminde zorluklar yaşamasının da piyasaları etkileyebilecek önemli gelişmelerden biri olarak göründüğünü açıkladı. “Aynı zamanda enerji ve hammadde fiyatlarındaki değişimin seyri ve tedarik zincirinde yaşanan gelişmeler 2023 yılında iç pazarın yanı sıra ihracatın seyrini önemli oranda etkileyecek unsurlar olarak önümüze çıkıyor” diyen Kızıltan, Mercedes-Benz Türk olarak temennilerinin; pazarın önümüzdeki yıl olumlu yönde gelişim göstermesi olduğunu belirtti.

Üye Firmalarımız

Arama kelimesini yazın ve arama yapın

Shopping Cart