Makinsan, 2023 Yılına Umutla Bakıyor
Posted in Haber

Birkaç risk olsa da 2023 yılına umutla baktıklarını aktaran Makinsan Genel Müdürü Ali İhsan Çulha, maliyetleri doğru hesaplayarak, sürdürülebilirlik kararlarını, kararlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

2022 yılının,  önceki yıla paralel şekilde yüksek tempoda devam ettiğini belirten Makinsan Genel Müdürü Ali İhsan Çulha, “2020 yılında pandemi ile gelen tedirginlik ve endişe, takip eden aylarda talep artışına neden oldu. Talebi karşılamak için yüksek çalışma temposuna geçildi. Devam eden takvim yılında aynı ritimde çalışmalar devam etti. Talep fazla, arz azdı. Özellikle artan enflasyon talebi aşırı artırdı. Alıcının değil de satıcının fiyatı belirlediği, alıcının fiyatlara itiraz etmediği sürece girildi. Neyi nasıl üretiğine bakılmadan çok üretim talebini karşıla modundaydık. Kaliteyi hiçe sayan firmalar için, kalitesizlik bir sorun olmaktan bir hayli uzaktı. Maliyetlerin artışı bizi tedirgin etmesine rağmen satışlar memnuniyet vericiydi.” şeklinde konuştu.

 

KUR OYNAKLIĞI BÜYÜK TEHLİKE

2022 yılının son çeyreğinde aşırı artan girdi fiyatlardan dolayı, döviz kurunun stabil kalması, dövizli satış fiyatlarının; özellikle Avrupa, Afrika, Ortadoğu gibi bölgelerde yüksek kalmasının endişe oluşturduğuna dikkat çeken Çulha, bu durumun satış kuru oynaklığı açısından büyük tehlike içerdiğine dikkat çekti. “Döviz kur değerinin yüksekliği, ihracatcıyı sevindirirken yurtiçi müşteriyi mutsuz etmektedir. Tersi durumda ise çözümden çok çözümsüzlüğe götürecek gibi görünmektedir. 2022 yılının ilk aylarında Rusya-Ukrayna çatışması  olumsuzluklara neden oldu. Çatışma, bölgede siparişlerin durdurdu. Navlun fiyatlarını artması ihracatta, fiyatların yüksek kalmasından dolayı olumsuz etkilendi” diyen Çulha, hedefledikleri adetlere Aralık ayı itibariyle ulaştıklarını kaydederek şunları söyledi: “Ciroda artış göstermesi mutluluk verici olsa da gider harcamalarının daha fazla artış göstermesi endişelendirdi. Akaryakıt , enerji vs fiyatlarının artması  hesaplarımızdaki bazı değerlerde sapmalara neden olmuştur.”

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK EN DOĞRU VE KARARLI DÜŞÜNCE OLMALI

2022 yılının satışlarının yüksek hacimde devam edeceği öngörüsünde bulunan Ali İhsan Çulha, aynı ivme ile 2023 yılına girileceğini kaydetti. Birkaç risk olsa da 2023 yılına umutla baktıklarını aktaran Çulha, tahminlerini şöyle sürdürdü: “Riskleri sayacak olursak, birincisi seçim sürecidir. Olumlu etkileyebileceğini düşünsek de, sonuçları piyasayı olumsuz etkileyebilir. Ben olumsuz olmayacak diyen taraftayım. İkinci etken yüksek enflasyon, eğer yüksek enflasyon devam ederse bir müddet daha işler iyiye gidebilir. Türkiye’deki enflasyon talep destekli, talep sürekli artar ise arzın hepsini satın alır. Tabi ki bu durum yurtiçi piyasası için geçerli olacaktır. Enflasyonun düşmesi hepimizin de ortak düşüncesi olmalı ki gerçek kazançlar görülebilsin. Diğer taraftan kur belirsizliği yurtiçi fiyat artışlarını tetiklemektedir. Döviz kurunun hızlı artması ihracaat kanadını olumlu desteklemekte olup, pozitif yönde ayrışmamıza neden olmaktadır. Finansmana erişim konusu son zamanlarda bir başka problem olmakla birlikte 2023 yılında makul değerlere ve ulaşmanın kolaylık sağlanması gerekir. Yeni yılda bir başka tehlike işçilik maliyetlerinin hızla artması olacaktır. Zaten hali hazırda maliyetleri hesaplayamayan firmalar ayakta kalabilmesi güçleşecek, kısır bir girdabın içerisine düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Arzı artırmak büyümenin değil de, sürdürebilirliğin odaklandığı düşünce yapısına dönüşmelidir. Sürdürülebilirlik en doğru ve kararlı düşünce olması gerçeğini anlamamız kaçınılmaz tercihtir. Yeşil dönüşüm çalışmalarını da unutmadan, temellerini oluşturmak ciddi çalışmalar içermeli.”

Pozitif etkiler

1-Sürdürülebilir imalat yapısı

2-Minimum maliyet anlayışı

3-Peşin satış

4-İhracaat

5-Faiz indirimi

 

Negatif etkiler

1-Kur riski

2-Seçim riski

3-İşçilik maliyet artışı

4-Enerji maliyeti artışları

5-Hammadde artışları

6-Finansmana erişim riski

 

Nötr etkiler

1-Eleman fazlalığı

2-Yeni yatırım

3-Kur stabilitesi

4-Faiz indirimi

Bu gönderiyi paylaş
Reklam
Üye Firmalarımız

Arama kelimesini yazın ve arama yapın

Shopping Cart