Treyler sektörünün duayeni Akif Aksoylu, vefat etti
Posted in Haber

Aksoylu Trayler ve Römork A.Ş. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda TREDER Üyesi Akif Aksoylu vefat etti. Merhumun cenaze töreni Eskişehir İlahiyat Camisi’nden yarın  (10 Ekim) öğlen namazının ardından defnedilecektir. TREDER ailesi olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı dileriz.

Akif Aksoylu, ilklerle treyler sektörünün başlangıç satırlarını yazdı. 14 yaşında başladığı meslek hayatına yaptıklarıyla treyler sektörünün başlangıç satırlarını yazdı. İmkansızlıklara karşın, Türkiye’de ilk traktör römorkunu, kamyon römorkunu, oto taşıyıcı treylerini kazandırdı.

Aksoylu, 1928 yılında Romanya’da dünyaya geldi ve 1942 yılında 2. Dünya Savaşı esnasında davet üzerine Türkiye’ye yerleşti.  Akif Aksoylu, 1967 yılında, ilk kamyon römorkuna imza atar. İlk römork 10 tonluktur, bunu 20-30 tonluk römorklar takip eder. Hurdacılardan, alınan parçalarla imalatı yapabildiklerini belirten Aksoylu, böylece ilk treyleri üretmeye başlar. Akif Aksoylu, imkansızlıklara karşın sipariş üzerine sokakta 100 tonluk treyler üretmeyi başarır. 1972-73 yıllarında Türkiye’de kurulan TOFAŞ ve Renault Mais otomobil fabrikaları için 6 oto taşıyabilen treyler yapar. Renault- Mais taşıma işini bırakınca her bayi satacağı otomobilleri taşımak için oto taşıyıcı treyler yapar. Bu zamanda Aksoylu’nun işlerini iyice artar. 8 oto taşıyan treylerleri zamanla 9 oto taşıyan treylerler izler.

Reklam
Üye Firmalarımız

Arama kelimesini yazın ve arama yapın

Shopping Cart