Virüsten çekmediler, sahtecilikten çektikleri kadar
Posted in Haber

Treyler sektörünün yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan sahtecilik, sektörü yaralamaya devam ediyor. TREDER’in yıllardır mücadelesini verdiği sahtecilik konusundaki çalışmalar salgın döneminde de devam etti. TREDER üyeleri, 27 Nisan’da web üzerinden yaptığı toplantıda, sektörün güncel konularını görüştü. Özellikle sahteciliğin önlenmesi konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşülerek, Piyasa Gözetim ve Denetim Faaliyetlerinin arttırılması konusunda çalışmalar yapılması için görüş birliğine varıldı.

 

Koronavirüs sonrası TREDER üyeleri, web üzerinden biraraya gelerek, sektörün sorunlarına çözüm aradı. İlk olarak koronavirüs sürecini değerlendiren TREDER üyeleri, alınan önlemler, uygulanan stratejiler üzerine görüş alışverişinde bulundu. Üretime ve ihracata devam eden treyler üreticileri, bu zorlu süreci başarıyla sürdürüyor.

Toplantıda üzerinde en çok durulan konu ise sahtecilik oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilgili Ürün Güvenliği ve Denetim Genel Müdürlüğü Denetim  Komisyonu tarafından hazırlanan inceleme raporunun ışığında girişimlerin yapılması gündeme geldi.

19 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerinin Tip Onayı ve Piyasa Gözetimi ve Denetimi Hakkında Yönetmeliği’in sahteciliğin önlenmesinde önemli bir yasal altyapı oluşturduğu belirtildi.

 

 

Devletin önemli vergi kaybı var

Sahtecilik yüzünden devletin önemli bir vergi kaybına uğradığının altı çizilerek, denetimlerde Ürün Güvenliği ve Denetimi Müdürlükleri desteği ile üreticilerin müşteriye kesilen fatura bilgilerinden ürünü oluşturan ana malzemelerin fatura bilgilerine kadar ulaşılarak izlenebilirlik kontrolleri sağlanabileceği vurgulandı.

Değerlendirme toplantısında, Milli Dayanışma Kampanyası da gündeme geldi. Kampanyaya ilk günden itibaren desteğini açıklayan TREDER’in 224 bin 700 TL’lik yardımın toplanmasına yardımcı olduğu belirtilirken, kampanyanın Ramazan ayı süresince devam etmesine karar verildi.

ARTES sistemine geçiş ile ilgili sürecin de Ağustos ayına uzatılması yönünde görüş birliğine varıldı.

Reklam
Üye Firmalarımız

Arama kelimesini yazın ve arama yapın

Shopping Cart